SPLOŠNO O VRAŽJEM KREMPLJU
Harpagophytum procumbens (v nadaljevanju V.K), je priljubljena zdravilna rastlina, znana kot vražji/hudičev krempelj. Izvira iz južne Afrike, ime pa je dobil po drobnih kavljih, ki pokrivajo njegov plod. V zgodovini se je hudičev krempelj uporabljal za zdravljenje bolečin, težav z jetri in ledvicami, vročine in malarije. Uporabljali so ga tudi v mazilih za zdravljenje ran in drugih kožnih težav.
KAKŠNE UČINKE IMA JEMANJE VRAŽJEGA KREMPLJA?
Kot rezultat številnih nedavnih študij je V.K. predlagan kot dopolnilno zdravljenje zaradi svojega učinkovitega protivnetnega in analgetičnega učinka za naslednje težave pri živalih:
- Kronični revmatizem,
- Tendonitis,
- Osteoartritis
- Artritisa
Opredejeno je kot koristno zdravilo za lajšanje bolečin in izboljšanje gibljivosti pri različnih mišično-skeletnih stanjih. Analiza so potrdile, da ima V.K. pomembne učinke na številne vnetne markerje.
Novejši podatki dokazujejo, da imajo izvlečki V.K. širši mehanizem delovanja kot nesteroidna protivnetna zdravila. Pokazalo se je, da izvlečki V.K. delujejo protivnetno in analgetično z zaviranjem vnetnih mediatorjev, kot je prostaglandin, posredovan s COX-2 in zatiranje biosinteze levkotriena.
V študiji na živalskem modelu z osteoartirtisom je bil dokazan tudi hondroprotektivni učinek (pri katerem sodeluje tkivni inhibitor metaloproteinaza-2 (TIMP-2).
Rezultati so pokazali, da izvlečki V.K. preprečujejo sproščanje mediatorjev uničenja hrustanca, kot so: TNF-α, IL-1β, IL-6, matrična metaloproteinaza in dušikov oksid.
Poročan protivnetni učinek V.K. bi lahko pripisali tudi njegovi antioksidativni aktivnosti.
NESTEROIDNA PROTIVNETNA ZDRAVILA ALI VRAŽJI KREMPELJ?
V primerih kronične bolečine ter vnetja je potrebna dnevna farmacevtska podpora za ohranjanje funkcionalnosti in kakovosti življenja. Pri uporabi nesteroidnih protivnetnih zdravil so velika težava njihove toksikološke posledice, kot je razvoj želodčne in črevesne razjede. Poleg tega je bilo dolgotrajno zdravljenje z nesteroidnimi protivnetnimi zdravili dokazano povezano z zaviranjem normalne sinteze proteoglikanov pri živalih.
Dobro znani škodljivi učinki pri dolgotrajni uporabi nesteroidnih protivnetnih zdravil verjetno prispevajo k vse večji uporabi »alternativnih« zdravljenj kroničnih vnetnih motenj pri živalih.
Pustite komentar